Tor Poznań

Nitka Toru

Tor Poznań

Opis

Idea budowy toru narodziła się w 1974. Powstawał on w latach 1975-1977, w wyniku współpracy Automobilklubu Wielkopolski i Fabryki Samochodów Rolniczych „Polmo” w Poznaniu – producenta samochodu marki Tarpan, która miała tu testować swe produkty (dyrektor fabryki, Andrzej Bobiński był jednocześnie prezesem Automobilklubu Wielkopolskiego). Krótki czas od pomysłu do budowy to efekt zdobycia względów Andrzeja Jaroszewicza, kierowcy rajdowego, syna premiera Piotra Jaroszewicza. Pomysł wsparł też aktywnie Jerzy Zasada, I sekretarz KW PZPR w Poznaniu[1].

Tor wybudowano na miejscu byłego poligonu wojskowego. Wykorzystano stare, nieużywane już drogi startowe lotniska Ławica. Oficjalnie tor samochodowo-motocyklowy został otwarty 2 grudnia 1977, a tor kartingowy 3 lata później, 18 października 1980. Projektantem był inż. Mieczysław Biliński, a przy detalach doradzał m.in. Bernie Ecclestone. Na torze jeździli m.in. Robert Kubica[2]Michael SchumacherLewis HamiltonJackie Stewart[3] i Marc Gené[4].

Otwarcie toru uświetnił wyścig o puchar ministra przemysłu maszynowego, Aleksandra Kopcia. W zawodach wystartowali m.in. Andrzej Jaroszewicz (Polski Fiat 125p) i Adam Smorawiński (Porsche 911). W komentarzach przyrównywano tor do amerykańskiego Road America w stanie Wisconsin, wskazywano nawet, że poznański jest trudniejszy. Zapowiadano nieodległą budowę krytych trybun na 50.000 widzów, do czego, z uwagi na kłopoty gospodarcze w PRL, nigdy nie doszło[1]. W czerwcu 1979 zaprezentowano na obiekcie auto Formuły 1 Wolf WR5 (za kierownica siedział Andrzej Jaroszewicz)[4].

W 2015 roku powstała wirtualna wersja Toru Poznań do gry Assetto Corsa. Twórca wirtualnego Toru Poznań – Krzysztof Szymikowski – odwzorował go na podstawie danych laserowych[5].

W 2021 roku wirtualny Tor Poznań został zaktualizowany do wersji 2.0. Wirtualna wersja dostępna jest do wykorzystania niekomercyjnego bezpłatnie i została pobrana ponad 100 000 razy przez społeczność simraceing’ową na całym świecie[5].

Dowiedz się więcej!

Przejazd na torze w Poznaniu. Poczuj tę moc!

Przejazd sportowym autem po tym historycznym torze brzmi jak spełnienie Twoich marzeń? Co powiesz na to, że możemy zrealizować to pragnienie? Wystarczy, że skorzystasz z naszych możliwości. Proponujemy Ci największą dawkę adrenaliny, którą poczujesz, siadając za kierownicą lub na fotelu pasażera jednego z naszych topowych pojazdów. Będzie to doświadczenie, którego nie zapomnisz przez wiele długich lat. A może nawet nigdy? Dowiesz się o tym jedynie wtedy, gdy chwycisz za kółko, by wykonać okrążenia na torze! Poznań to miasto, w którym mieszkasz na co dzień? Jeśli tak, to świetnie się składa, a jeżeli musisz do niego dojechać, to zaplanuj ciekawą wycieczkę, której zwieńczeniem będzie przejażdżka super samochodem! Oto powody przemawiające ZA!

  • Jazda super samochodem po torze w Poznaniu to coś więcej niż prowadzenie auta. To prędkość, moc, emocje i historia, której nie doświadczysz nigdzie indziej.
  • To Ty określasz, na jakich zasadach odbędzie się przejazd. Samochodem po torze w Poznaniu będziesz kierował Ty czy profesjonalny kierowca? Zdecyduj sam!
  • Jedno lub dwa okrążenia sportowym autem po torze to dla Ciebie za mało? Wybierz samochód, którym wykonasz nawet 5 okrążeń! To najwyższa dawka motoryzacyjnej radości.

Dołącz do grona legendarnych osób, które zaliczyły już okrążenia sportowym samochodem, właśnie na tym torze w Poznaniu. Po zrealizowanym przejeździe sam stwierdzisz, że była to najlepsza decyzja – a kto wie, być może początek Twojej drogi do zdobywania kolejnych doświadczeń na torze? Nie poprzestawaj na motoryzacyjnych marzeniach, ponieważ są one głównie po to, by je realizować. Nasze okrążenia po torze są na wyciągnięcie ręki.

Dzięki nim przekonasz się, jak wygląda szybka jazda w rzeczywistości – sprawdzisz trzymanie się pojazdu na ostrych zakrętach, ponadto zobaczysz, że prosta droga przy zawrotnej prędkości może okazać się naprawdę skomplikowanym odcinkiem do pokonania! Sprawdź swoje siły na torze w Poznaniu w kwestii wchodzenia i wychodzenia z zakrętów oraz prowadzenia super samochodu, który przyspiesza płynniej niż klasyczne wersje sportowych aut. Nabierzesz doświadczenia pod okiem profesjonalistów, dlatego nie masz się czego obawiać! Wykup pakiet w Poznaniu, by cieszyć się możliwością sprawdzenia poziomu trudności toru i oceny, czy komentatorzy podczas jego otwarcia faktycznie mieli rację. Gotowy poczuć też to, co czuli zawodowi kierowcy? Gaz do dechy, jedziemy!

Przejażdżka super samochodem. Eventy okolicznościowe

Przejazd autem po torze w pojedynkę to nie wszystko. Zbierz całą firmową ekipę i przyjedźcie na tor w Poznaniu w ramach wyjazdu integracyjnego! Będzie to nagroda dla pracowników za wygrany kwartał, zwiększenie wyników sprzedaży w ciągu roku, czy może podziękowanie dla kontrahentów za udaną współpracę? To Ty decydujesz, komu sprawisz tę przyjemność! Oferujemy możliwość przejazdu po torze w Poznaniu, catering, nagrody dla uczestników i wiele więcej. Sprawdź!

Charakterystyka

5 000 m

Długość Toru

12 m

Szerokość Toru

14

Ilość Zakrętów

560 m

Najdłuższa Prosta

Najbliższe eventy

17 lipca 2024
środa

Supercar Experience Tor Poznań 17 Lipca

Dostępne Samochody:

BMW M2 - najnowszy model
Pakiet Niemiecki
Pakiet Japoński
Mercedes AMG A45s

Adres

Tor Poznań
Rynkowa 100, 62-081 Przeźmierowo

Lokalizacja

Pozostałe Tory

Tor Modlin

Generała Wiktora Thommée 1B, 05-102 Nowy Dwór Mazowiecki

Tor Łódź

Kiełmina 78, 95-010 Kiełmina

Tor Poznań

Rynkowa 100, 62-081 Przeźmierowo

Rezerwacja terminu

Aby zarezerwować dany termin podaj swoje dane oraz kod zakupionego vouchera. Jeżeli nie posiadasz vouchera, przejdź do sklepu. Wszystkie rezerwację są potwierdzane manualnie przez nasz zespół. 

Event*
Imię i nazwisko*
Email*
Telefon*
Kod Vouchera

REZERWACJA TERMINU

Kod Vouchera